Monologue

next concert  -   I Concerti d`autunno
Instittuto Lettimi 11:00
Maurizio Sciarretta – violino, Jitka Hosprová – viola, Paolo Wolfango Cremonte – piano
DAYS HOURS MINUTE SECOND
 

1. Adagio
Jitka Hosprová  

2. Allegro ma non tanto, poco rubato
Jitka Hosprová  

3. Allegro vivace
Jitka Hosprová  

4. Con moto-1
Jitka Hosprová  

5. Con moto-2
Jitka Hosprová  

6. Largo
Jitka Hosprová  

7. Lento
Jitka Hosprová  

8. Moderato assai
Jitka Hosprová  

9. Moderato
Jitka Hosprová  

10. Monologue
Jitka Hosprová  

11. The Mist of Depression
Jitka Hosprová  

12. Vivace
Jitka Hosprová  

Sólová viola Jitky Hosprové – vášnivá, barevná, živá…

Datum vydání: 18. března 2011

Pavel Bořkovec – Sonáta op. 12, Jan Klusák – Monolog “Ubi vult”, Partita, Ladislav Vycpálek – Suita op. 21, Jaroslav Smolka – Mlha sklíčenosti

Jitka Hosprová – viola

Viola neměla to štěstí jako housle nebo violoncello, kterým mj. Bach věnoval své sólové partity, a až 20. století do jisté míry splatilo dluh tomuto nádhernému nástroji. Předkládaný CD posluchačům představuje to nejlepší, co bylo ve 20. století pro sólovou violu napsáno v rodné vlasti Dvořáka, Smetany či Janáčka, v nahrávce Jitky Hosprové. Stěží bychom hledali jiného violistu, v jehož repertoáru tvoří díla 20. a 21. století tak významnou dominantu. Jitka Hosprová na CD zařadila dvě česká díla zakladatelského významu (dialogickou Suitu Ladislava Vycpálka, který studoval skladbu u V. Nováka, a Sonátu Sukova žáka Pavla Bořkovce) a skladby dvou představitelů dnešní starší skladatelské generace (Klusák, Smolka). Viola Jitky Hosprové odráží všechny barvy lidských emocí; je smutná, tajemná i naléhavě vášnivá, sametová i syrová.

Díky této živosti CD daleko překračuje rozměr pouhé hudební antologie; skladby vyznívají jako osobní výpovědi – a do témbru violy Jitky Hosprové je snadné se zamilovat!

 

 
 
previous next
X